Często zadawane pytania
Czym są podcasty?
Podcasty (coraz częściej także w spolszczonej formie ortograficznej „podkasty”) to treści dźwiękowe dostępne na żądanie. Dystrybuowane są bezpłatnie w kanałach podcastowych dostępnych w katalogach podcastów lub w aplikacjach do ich odtwarzania. Są udostępniane subskrybującym je odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Najczęściej mają postać plików MP3.
Co to jest kanał podcastowy?
Kanał podcastowy to rodzaj kanału internetowego w standardzie RSS (RDF Site Summary lub mniej formalnie Really Simple Syndication, czyli „naprawdę prosta dystrybucja”). Służy do informowania odbiorcy o nowych treściach i dostarczania ich na urządzenia końcowe. Z kanału tego korzystają katalogi podcastów i programy do ich odtwarzania. Każdy kanał podcastowy – oprócz indywidualnego adresu URL w postaci linku – ma swoją unikatową nazwę. Aby słuchać interesujących nas treści audio, musimy znać nazwę kanału, w którym są dystrybuowane. Na przykład nasze seriale kryminalne są dostępne w różnych aplikacjach w kanale pod nazwą Krimen, a shortcasty – w kanale pod nazwą Szybka Akcja. Aby ich słuchać, wystarczy wpisać tę nazwę w okno wyszukiwarki w aplikacji mobilnej do słuchania podcastów.
Na czym najwygodniej słuchać podcastów?
Odcinki podcastów można pobierać w formie pliku MP3 i słuchać na dowolnym urządzeniu, które takie pliki odtwarza. Najwygodniejszą formą jest korzystanie ze smartfonu zaopatrzonego w aplikację przeznaczoną do słuchania podcastów. Jeśli dany kanał podcastowy nam się podoba, wystarczy go zasubskrybować i aplikacja automatycznie powiadomi nas o dostępności nowego odcinka.
Skąd wziąć aplikację do podcastów?
Niemal każdy sprzedawany obecnie telefon z systemem Android czy iOS ma wbudowaną aplikację do pocastów. W urządzeniach z Androidem jest to apka pod nazwą Podcasty Google, a w iPhonach oraz iPadach – Apple Podcasts. Poza tym jest wiele innych rozwiązań na różne systemy (darmowych i płatnych). Wyszukaj w sklepie Google Play lub App Storze odpowiednią dla siebie aplikację, wpisując w wyszukiwarkę słowo podcast.
Co zrobić, jeśli kanału podcastowego nie ma w mojej aplikacji?
Jeśli naszych seriali podcastowych nie możesz znaleźć, wpisując nazwę kanału w wyszukiwarce swojej ulubionej aplikacji, możesz spróbować wkleić adres URL naszego kanału RSS. Większość aplikacji mobilnych do słuchania podcastów potrafi go obsłużyć. Ze strony, na której prezentujemy dostępne kanały podcastowe, pobierasz adres URL interesującego Cię kanału RSS. Następnie otwierasz swoją ulubioną aplikację do słuchania podcastów. Szukasz opcji dodawania nowego podcastu z RSS i wklejasz tam zdobyty adres. Kanał zostanie dodany do publicznego katalogu aplikacji i będzie dostępny w wyszukiwaniu.
Na czym polega subskrybowanie kanału podcastowego?
Subskrypcja (nazywana również niekiedy obserwacją) kanału podcastowego w aplikacji mobilnej ułatwia dostęp do interesujących nas treści audio. Jeśli zasubskrybujemy dany kanał, to aplikacja automatycznie powiadomi nas o dostępności nowego odcinka, a nawet – jeśli wyrazimy na to zgodę – ściągnie go na nasze urządzenie. Niektóre aplikacje mobilne mogą wstrzymać subskrypcję, jeśli przestaniesz słuchać odcinków z danego kanału podcastowego. Pobrane odcinki pozostaną w Twojej bibliotece, ale nowe odcinki mogą nie być uaktualniane. Aby nadal otrzymywać nowe odcinki, ponownie zasubskrybuj kanał.
Czy za subskrypcję kanału podcastowego trzeba płacić?
Podcasty są zasadniczo bezpłatne. Mogą natomiast zawierać reklamy lub tzw. lokowanie produktu. Ale zazwyczaj są to krótkie, pojedyncze i starannie dobrane treści promocyjne. Dzięki nim możesz słuchać ulubionych podcastów całkowicie za darmo, a podcaster ma środki na ulepszanie jakości swoich nagrań.
Czy muszę pobrać odcinek podcastu, aby go wysłuchać?
Odcinka podcastu można słuchać po ściągnięciu go do urządzenia lub w formie streamingu. Przesyłanie strumieniowe eliminuje konieczność pobierania pliku przed jego odtworzeniem. Pliki przesyłane strumieniowo nie są jednak zapisywane na dysku i ich kolejne fragmenty znikają z pamięci urządzenia tuż po ich odtworzeniu.
Czy słuchanie podcastów na smartfonie wpływa na limit transferu danych?
Zarówno ściągnięcie pliku z podcastem do naszego telefonu, jak i słuchanie odcinka w streamingu może zużywać transfer danych. Odcinki trwające od 15 do 20 minut mają około 15–20 MB objętości. Jeśli chcemy słuchać podcastów strumieniowo, to najlepiej przebywać wówczas w strefie wi-fi. Jeśli subskrybujemy dany kanał podcastowy, to koniecznie trzeba ustawić aplikację w smartfonie w taki sposób, aby pobierała nowe odcinki podcastu tylko przez wi-fi.
Kiedy i jak mogę anulować subskrypcję kanału podcastowego?
Z subskrypcji danego kanału podcastowego możesz zrezygnować w dowolnym czasie. Każda aplikacja, która pozwala na subskrypcję, umożliwia także jej anulowanie. Zazwyczaj należy w aplikacji wybrać zasubskrybowany podcast, kliknąć ikonę bądź przycisk ustawień, opcji lub tym podobnie i anulować zaznaczenie pola wyboru subskrypcji. Ponadto w wielu aplikacjach, jeśli nie słuchasz zasubskrybowanych podcastów, ich automatyczne aktualizacje będą wstrzymane, aż znajdziesz na nie czas.
Zacznij słuchać już teraz